Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja w Sudanie. W najbliższych tygodniach głód może zagrozić tu nawet 5 milionom ludzi. Nie da się im pomóc, ponieważ od roku w kraju trwa wojna. Walczą ze sobą byli sojusznicy – dlaczego? Czemu o tym konflikcie tak mało mówi się na Zachodzie? Jakie interesy mają w Sudanie jego sąsiedzi oraz państwa arabskie? I czy w Darfurze, zachodniej części kraju, znów dochodzi do ludobójstwa?
Unia Europejska zgadza się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Bośnią i Hercegowiną. Jaki interes ma Bruksela w przyjmowaniu tak podzielonego państwa?
Na Słowacji koniec ery Zuzany Čaputovej. Czy po wyborach prezydenckich premier Robert Fico, na Zachodzie nazywany „drugim Orbánem”, faktycznie skieruje kraj na „węgierską ścieżkę”?
Kto zadzwonił z gratulacjami do Władimira Putina – i co nam to mówi o świecie?
Opowiemy także o tym, dlaczego sztuczna inteligencja, zamiast z nimi walczyć – wzmacnia uprzedzenia.
Będzie też o nowych słowach „Marsylianki”…
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Wojciech Jagielski: Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja w Sudanie Udostępnij
- Marta Szpala: Rozszerzenie UE o Bośnię i Hercegowinę Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Prawa człowieka a prawa kobiet Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: SI wzmacnia uprzedzenia Udostępnij
- Krzysztof Dębiec: Jaka będzie przyszłość Słowacji? Udostępnij
- Krzysztof Zalewski: Kto gratulował Putinowi? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.
Fot: Rafał Komorowski

Marta Szpala
Główny analityk ds. Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym pracuje od 2008 roku. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Dyplomatycznej i Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Marcin Żyła
jest dziennikarzem i wydawcą „Raportu o stanie świata” od 2024 r. Swoje pierwsze zagraniczne korespondencje pisał kilkanaście lat temu – dla „Tygodnika Powszechnego” – z państw byłej Jugosławii, gdzie śledził powojenne losy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Kosowa.
Od ponad dekady zajmuje się tematyką migrantów, uchodźców i granic (reportaże z Lampedusy, wysp Morza Egejskiego, Bliskiego Wschodu, Ugandy czy Burkina Faso). Brał udział w akcjach ratowniczych statku „Lekarzy Bez Granic” na Morzu Śródziemnym, był w ruinach zniszczonego Mosulu. Mówi, że pracując przy tym temacie można pokazywać wielką zmianę świata – mieszczą się w nim i dramatyczne sceny z morza czy państw Sahelu, i dramat ludzi – oraz zachodnia Realpolitik.
Z Wysp Brytyjskich i USA Marcin relacjonował też brexit i pierwszą kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Publikuje rozmowy z ludźmi kultury, materiały o kulturze Karpat i relacji człowieka z innymi zwierzętami. Jego teksty można czytać m.in. w „Polityce” i magazynie „Spotkania z Zabytkami”.
Jest laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Viera de Mello (2023) przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej pracował w wydawnictwie Znak. Prowadzi zajęcia w Instytucie Spraw Publicznych UJ i warsztaty reportażu. Czas dzieli między Kraków, gdzie pewnej środy się urodził, a Orawę, gdzie żyje od wiosny do pierwszych śniegów.