Przyroda i klimat
Środowisko, przyroda, klimat. Regularnie i z dużą troską opowiadamy w Raporcie o stanie Planety - wierząc, że nie jesteśmy skazani na zagładę, bo jakbyśmy byli, to robienie Raportu nie miałoby sensu.
Wielka powódź w Polsce i Czechach. Skutki gwałtownych opadów po przejściu niżu genueńskiego o nazwie „Boris” odczuły również: Słowacja, Rumunia, Węgry i Austria. Obecnie podwyższa się poziom wody we Włoszech, zagrożona jest także Chorwacja. Doszło do przypadków śmierci, tysiące ludzi straciło dobytek życia. Co jest przyczyną tej wielkiej powodzi? Czy to skutek zmian klimatu na całym globie, czy ludzkich zaniedbań? Czy dziś jesteśmy w stanie opracować sposób obrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi?
Gość: Tomasz Rożek
Japonia chce spuścić do oceanu przefiltrowaną, choć wciąż skażoną, wodę z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprawa wywołuje duże kontrowersje, choć premier Japonii Fumio Kishida zapewnia, że jest to całkowicie bezpieczne. Czy ma rację? I co na to Japończycy?
Gość: Marcin Jakoby
Po 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie wolno rejestrować samochodów z silnikami spalinowymi, chyba że będą one napędzane paliwami syntetycznymi. Ten wyjątek wywalczyły Niemcy. Czy chodzi o ochronę środowiska, czy niemieckiego przemysłu samochodowego? I w czym paliwo syntetyczne jest bardziej ekologiczne niż inne paliwa?
Gość: Jakub Wiech
Gorąco, gorąco i jeszcze bardziej gorąco… W Europie upały, jakich dawno już nie było. W kolejnych krajach Starego Kontynentu padają rekordy ciepła. W Wielkiej Brytanii termometry po raz pierwszy w historii pokazały 40 stopni Celsjusza. Ekstremalnym upałom towarzyszą tragiczne w skutkach pożary. Czy Europa jest gotowa na kolejne anomalia pogodowe?
Gość: Tomasz Rożek
W Glasgow zaczyna się szczyt klimatyczny COP-26. Co zmienia kolejne spotkanie 30 tysięcy ludzi, którzy zgadzają się, że człowiek zatruwa planetę, a czasu na ratunek w zasadzie już nie ma?
Gość: Zbigniew Karaczun
Do czego służą afrykańskie rezerwaty przyrody? Zachodnim turystom służą do robienia fajnych zdjęć. Za wszelką cenę i bez względu na skutki.
Autor: Marcin Pośpiech
Czy energia nuklearna może być lekiem na całe zło wynikłe ze zmian klimatycznych? W raporcie IPCC nie ma o tym mowy, ekolodzy dzielą się na tych, którzy wierzą, że elektrownie atomowe to przyszłość świata bez wykorzystywania paliw kopalnych i takich, którzy nie chcą o tym słyszeć. Skąd te różnice zdań i dlaczego Niemcy – jeden z głównych graczy w polityce ekologicznej Europy i świata – tak bardzo nie lubią atomu?
Gość: Adam Błażowski
Rosja kładzie pierwsze światłowody w Arktyce. Czy uda jej się wygrać wyścig o bogactwa dalekiej północy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi uczestnikami tej gry?
Gość: Wacław Radziwinowicz
Płoną lasy w Grecji. Coraz więcej pożarów pojawia się we Włoszech. Władze i służby ratownicze nie nadążają z akcją pomocy. Czy kolejne klęski żywiołowe należy wiązać ze zmianami klimatu? Czym różnią się te pożary od podobnych na Syberii, Alasce czy w Amazonii? I czy Europa właśnie doświadcza na czym praktycznie polega zagrożenie związane z tymi zmianami?
Gość: Krzysztof Świerkosz
Międzyodrze to polsko-niemiecki cud natury. Posłuchamy ptaków i ludzi, którzy potrafią się nimi zachwycać.
Gość: Bartosz Panek
Międzynarodowy Panel do Spraw Zmian Klimatycznych przygotowuje kolejny kluczowy raport. Czym jest to ciało i dlaczego warto traktować poważnie jego ustalenia?
Gość: Zbigniew Karaczun
Czechy chcą, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę 5 milionów euro dziennie za kontynuowanie wydobycia węgla w kopalni Turów w Bogatyni. Spór między dwoma sąsiadami, partnerami z Grupy Wyszehradzkiej i członkami Unii nabiera tempa i wbrew zapewnieniom polskiego rządu – nie widać jego końca.
Gość – Aleksander Kaczorowski
Wybucha wulkan Nyiragongo na pograniczu Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy. 700-tysięczne miasto Goma częściowo zalane lawą. Czy wybuchy wulkanów da się przewidzieć?
Gość: Tomasz Rożek
Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu
Raport o Stanie Świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dołącz do grona Patronów!