Chiny vs Zachód
Czy Chiny będą pierwszym mocarstwem świata i jak w wyścigu o globalną dominację pomaga im mikroskopijny wirus. Jak wyglądają dziś relacje Pekinu z Waszyngtonem, Brukselą lub Moskwą. Co mówi nam o Chińczykach ich sposób walki z pandemią i co zemsta ma wspólnego z winem, a dokładnie z australijskim winem. Dlaczego chińscy celebryci pogniewali się na markę H&M a tamtejsi nastolatkowie marzą o podboju kosmosu a nie Youtube’a czy Instagrama. I jak wyprodukowany w Chinach smartphone może zagrozić zachodnim demokracjom. Poczynaniom Pekinu Raport przygląda się regularnie w myśl chińskiego przysłowia „jeśli myślisz, że wiesz już wszystko, znaczy, że zostałeś źle poinformowany”.
Przywódca Chin Xi Jinping pierwszy raz od pięciu lat z wizytą w Europie. Dlaczego wybrał Francję, Serbię i Węgry? Czy Prezydentowi Macronowi udało się wyciszyć spory handlowe Pekinu z Unią, czy Chiny zmienią stanowisko w sprawie wojny Rosji z Ukrainą? Czy Węgry będą największym sojusznikiem Chin w Europie i czy Europa potrzebuje chińskich inwestycji?
Gość: Bogdan Góralczyk
Tajwan wybiera prezydenta i parlament. Chiny grożą, że to wybór między pokojem i wojną, a Stany Zjednoczone wzywają Państwo Środka do powstrzymania się od ingerencji. A jaki jest głos samych mieszkańców Tajwanu? I czy rzeczywiście wynik tych wyborów może zatrząść nie tylko Cieśniną Tajwańską, ale i całym światem?
Gość: Marcin Jerzewski
Chiny świętują 10-lecie Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli wielkiego projektu, który miał uczynić z Chin wielkiego gracza w globalnej gospodarce i polityce. Czy pomysł wypalił? Czy przy okazji Chiny – z niewielką pomocą Rosji – stały się liderem państw nieuznających amerykańskiego porządku światowego? I jakie jest podejście Pekinu do wojny Izraela z Hamasem?
Gość: Bogdan Góralczyk
Stany Zjednoczone rozmawiają z Chinami, a przywódca Państwa Środka Xi Jinping mówi, że świat potrzebuje stabilnych relacji między dwoma mocarstwami. Tymczasem przedstawiciele Tajwanu ostrzegają przed powtórzeniem przez Chiny scenariusza wojny w Ukrainie – tym razem w Azji. Czy to realny scenariusz? I w co aktualnie gra Pekin, który właśnie wywrócił do góry nogami wcześniejszą politykę „zero COVID” mimo kolejnej fali koronawirusa?
Gość: Marcin Przychodniak
Australia porozumiewa się ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w sprawie budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Przywódcy Korei Południowej i Japonii ocieplają stosunki po kilkunastu latach. Czy w Azji tworzy się nowy antychiński front? I co można a co nie (i komu) w atomowych czasach?
Gość: Łukasz Kulesa
W Pekinie 20. Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Xi Jinping zostanie zapewne zatwierdzony jako dożywotni szef partii i państwa, poznamy również ścisłe kierownictwo partii na najbliższe lata. Czy Xi zdołał zmarginalizować przeciwników politycznych? Jaką rolę w jego myśleniu i polityce odgrywa ideologia komunistyczna i nacjonalistyczna? Jaki wpływ na przebieg zjazdu mają trudności gospodarcze Chin?
Gość: Bogdan Góralczyk
Po spotkaniu w Samarkandzie z prezydentem Xi Jinpingiem Władimir Putin mówi, że rozumie zaniepokojenie Chin wydarzeniami w Ukrainie. Czy Rosji uda się skłonić Pekin do jeszcze silniejszej współpracy? Dlaczego Chińczycy nie muszą być do niej skłonni? I dlaczego państwa Azji Środkowej z niepokojem patrzą na agresję Rosji na Ukrainę?
Gość: Michał Bogusz
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres mówi, że od konfliktu nuklearnego świat dzieli jeden błędny krok i że do tej pory ludzkość miała szczęście, że taki nie nastąpił. Wojna w Ukrainie, napięcia na Bliskim Wschodzie, a teraz gorące dni na linii Chiny-Tajwan. Czy da się uniknąć konfliktu atomowego? I ile w tym wszystkim szczęścia, polityki, a ile uzasadnionego strachu?
Gość: Łukasz Kulesa
Zaczynają się zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Covidowe bańki dla uczestników, sztuczny śnieg i bojkot dyplomatyczny – na razie o tym głównie się mówi. Czy ta olimpiada pokaże potęgę cywilizacyjną Chin, czy raczej ich programowe zamknięcie na resztę świata? A może i jedno i drugie?
Gość: Marcin Jacoby
Stany Zjednoczone i kilka innych krajów zapowiadają dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Parlamentarzyści krajów bałtyckich z wizytą na Tajwanie. Chiny grożą bojkotującym olimpiadę poważnymi konsekwencjami i rozpoczynają kampanię propagandową przeciwko Litwie. Co wynika z tego starcia dyplomatycznego i jakie będą jego skutki?
Gość: Bogdan Góralczyk
Napięcie militarne między Chinami a Tajwanem jest najwyższe od czterdziestu lat – tak twierdzi minister obrony Tajwanu. Przez cztery dni chińskie bombowce i myśliwce latały w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, która uznaje się za niepodległy kraj, a którą Pekin traktuje jako część swojego terytorium. Czy Chińczycy szykują się do ataku na Tajwan, czy też chodzi o manewry polityczne?
Gość: Michał Bogusz
Chiny wysyłają na orbitę trzech astronautów. Po kilku miesiącach Chińczycy znowu na czele wyścigu o panowanie w kosmosie?
Gość: Bogdan Góralczyk
Władze w Hongkongu zacieśniają cenzurę w kinie. Czy to koniec legendarnego przemysłu filmowego, który niegdyś podbijał cały świat?
Gość: Marcin Krasnowolski
Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu
Raport o Stanie Świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dołącz do grona Patronów!