Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Stany Zjednoczone rozmawiają z Chinami, a przywódca Państwa Środka Xi Jinping mówi, że świat potrzebuje stabilnych relacji między dwoma mocarstwami. Tymczasem przedstawiciele Tajwanu ostrzegają przed powtórzeniem przez Chiny scenariusza wojny w Ukrainie – tym razem w Azji. Czy to realny scenariusz? I w co aktualnie gra Pekin, który właśnie wywrócił do góry nogami wcześniejszą politykę „zero COVID” mimo kolejnej fali koronawirusa?
„Rosyjskie społeczeństwo śpi i nie jest pewne czy w ogóle się obudzi, ale nie można przekreślać szansy na zmianę” – mówi w Raporcie Aleksandra Poliwanowa, aktywistka rosyjskiego Memoriału. W programie rozmowa o tym, co siedzi w głowie Rosjan i czy możliwa jest inna rosyjska tożsamość.
W RPA największy od lat kryzys energetyczny, a sekretarz generalny rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego ostrzega, że jeśli problemy nie zostaną rozwiązane, kraj może zmierzać w stronę państwa upadłego. Co się dzieje w Południowej Afryce?
A jak wygląda dziś Chile kilkadziesiąt lat po dyktatorze Augusto Pinochecie? Czy kraj rozliczył się z trudną przeszłością? I dlaczego jest uważany za laboratorium przyszłości, nie tylko dla Ameryki Łacińskiej? W Raporcie rozmowa z Mateuszem Mazzinim, autorem książki na ten temat.
Powiemy także o tym, jak wygląda odbudowa Ukrainy z perspektywy tamtejszych architektów. I jak pogodzić artyzm z realną pomocą?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Arcade Fire – Ready to start Udostępnij
- Marcin Przychodniak: Stany Zjednoczone rozmawiają z Chinami Udostępnij
- Dobek Pater: Kryzys energetyczny w RPA Udostępnij
- Mon Laferte – Amárrame Udostępnij
- Anna Dudzińska: Jak odbudować Ukrainę? Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Bartosz Panek: Co siedzi w głowie Rosjan? Udostępnij
- Victor Jara - Manifiesto Udostępnij
- Mateusz Mazzini: Autor o swojej książce „Koniec tęczy. Chile po Pinochecie” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Music Inspired by – Kupała Udostępnij
Występują

Dobek Pater
Dyrektor zarządzający w firmie doradczej Africa Analysys, autor książki „Życie codzienne w Johannesburgu”. Od wielu lat mieszka w RPA.
fot. archiwum prywatne

Mateusz Mazzini
Socjolog, reporter, latynoamerykanista, stały współpracownik Gazety Wyborczej i tygodnika POLITYKA. Absolwent St Antony’s College, University of Oxford, prowadził również badania z zakresu socjologii pamięci na University College London i w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Publikował między innymi w Foreign Affairs, Foreign Policy, Washington Post, La Repubblica, El Pais i innych tytułach polskich i zagranicznych.
Fot. Mikołaj Starzyński

Anna Dudzińska
Dziennikarka Programu III Polskiego Radia, wcześniej związana z Radiem 357 i stała współpracowniczka Raport o stanie świata. Radiowe reportaże jej autorstwa uhonorowane zostały wieloma nagrodami. Jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press za reportaż „Nieidealna piosenka”, nagrody Silesia Press za reportaż „Ulice węglowe”, nagrody „Reportaż Roku” w plebiscycie Polskiego Radia i „Gazety Wyborczej” za reportaż „Pozwól mi polecieć mamo” oraz Złotego Melchiora za całokształt pracy reporterskiej. Pisała dla „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Zachodniego”. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”.

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.