Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Stany Zjednoczone rozmawiają z Chinami, a przywódca Państwa Środka Xi Jinping mówi, że świat potrzebuje stabilnych relacji między dwoma mocarstwami. Tymczasem przedstawiciele Tajwanu ostrzegają przed powtórzeniem przez Chiny scenariusza wojny w Ukrainie – tym razem w Azji. Czy to realny scenariusz? I w co aktualnie gra Pekin, który właśnie wywrócił do góry nogami wcześniejszą politykę „zero COVID” mimo kolejnej fali koronawirusa?
„Rosyjskie społeczeństwo śpi i nie jest pewne czy w ogóle się obudzi, ale nie można przekreślać szansy na zmianę” – mówi w Raporcie Aleksandra Poliwanowa, aktywistka rosyjskiego Memoriału. W programie rozmowa o tym, co siedzi w głowie Rosjan i czy możliwa jest inna rosyjska tożsamość.
W RPA największy od lat kryzys energetyczny, a sekretarz generalny rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego ostrzega, że jeśli problemy nie zostaną rozwiązane, kraj może zmierzać w stronę państwa upadłego. Co się dzieje w Południowej Afryce?
A jak wygląda dziś Chile kilkadziesiąt lat po dyktatorze Augusto Pinochecie? Czy kraj rozliczył się z trudną przeszłością? I dlaczego jest uważany za laboratorium przyszłości, nie tylko dla Ameryki Łacińskiej? W Raporcie rozmowa z Mateuszem Mazzinim, autorem książki na ten temat.
Powiemy także o tym, jak wygląda odbudowa Ukrainy z perspektywy tamtejszych architektów. I jak pogodzić artyzm z realną pomocą?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Arcade Fire – Ready to start Udostępnij
- Marcin Przychodniak o relacjach USA i Chin Udostępnij
- Dobek Pater o kryzysie energetycznym w RPA Udostępnij
- Mon Laferte – Amárrame Udostępnij
- Anna Dudzińska o odbudowie Ukrainy Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Bartosz Panek rozmawia z Aleksandrą Poliwanową o rosyjskim społeczeństwie Udostępnij
- Victor Jara - Manifiesto Udostępnij
- Mateusz Mazzini o swojej książce „Koniec tęczy. Chile po Pinochecie” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Music Inspired by – Kupała Udostępnij
Występują
Mateusz Mazzini
Socjolog, reporter, latynoamerykanista, stały współpracownik Gazety Wyborczej i tygodnika POLITYKA. Absolwent St Antony’s College, University of Oxford, prowadził również badania z zakresu socjologii pamięci na University College London i w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Publikował między innymi w Foreign Affairs, Foreign Policy, Washington Post, La Repubblica, El Pais i innych tytułach polskich i zagranicznych.
Fot. Mikołaj Starzyński
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.
Bartosz Panek
W Raporcie przygotowuje relacje, reportaże i wywiady.
Mówi o sobie: Dźwięk to mój drugi język. Nagrywam, słucham i realizuję od ponad 20 lat. Większą część tego czasu spędziłem w radiowej Dwójce, gdzie zrealizowałem – również na żywo – setki audycji publicystycznych, kulturalnych i podróżniczych. Szczególna więź łączy mnie z reportażem. Rozwijam go poza radiem – i w „Raporcie”, i we Free Range Productions.
W 2020 roku wydałem pierwszą książkę reporterską pt. „U nas każdy jest prorokiem”. Teraz pracuję nad kolejną.