Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Trwa ofensywa izraelska w Gazie. Wojska izraelskie otoczyły miasto Gaza i niszczą infrastrukturę Hamasu. Po otwarciu granicy Gazy z Egiptem kilkuset obcokrajowców opuściło Strefę, Egipt zgodził się także na przyjęcie kilkudziesięciu rannych Palestyńczyków. Pogłębia się katastrofa humanitarna, izraelskie bomby trafiają w budynki cywilne, w tym szpitale i szkoły. W piątek do Izraela przyjechał sekretarz stanu Anthony Blinken. Podkreślił, że sposób w jaki Izrael się broni ma znaczenie. Jak może skończyć się ten konflikt? I dlaczego wzbudza tak skrajne emocje na całym świecie?
Kontrofensywa na wschodzie i południu nie posuwa się zgodnie z założeniami – przyznał szef armii ukraińskiej. Czy Ukraina przegrywa wojnę z Rosją?
Unia Europejska ma nową strategię walki z przemytem narkotyków. Dlaczego Europa stała się głównym odbiorcą tych substancji?
Czy sztuczną inteligencję można kontrolować. Uczestnicy szczytu w Wielkiej Brytanii uważają, że bez regulacji AI grozi nam niebezpieczeństwo.
W programie również literacka podróż po wschodzie Ukrainy.
I próba odpowiedzi na pytanie: co to znaczy, że większość ma rację.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Osama Abo Zebida i Anwar Al Gendy, mieszkańcy Gazy o sytuacji w strefie Udostępnij
- Łukasz Fyderek: O sytuacji w Strefie Gazy Udostępnij
- Michał Potocki: Stagnacja ukraińskiej kontrofensywy Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Mniejsza o większość Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Unia Europejska ma nową strategię walki z przemytem narkotyków Udostępnij
- Aleksandra Przegalińska: Pierwszy globalny szczyt poświęcony bezpieczeństwu sztucznej inteligencji (AI) Udostępnij
- Ołeksandr Myched: Literacka podróż po wschodzie Ukrainy Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Michał Potocki
Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.
Współautor książek „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”, „Kryształowy fortepian”, „Wilki żyją poza prawem”.

Aleksandra Przegalińska
Prorektor ds. współpracy z zagranica Oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego, habilitowała się z zarządzania, a doktoryzowała w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Management in Digital and Networked Societies w Akademii Leona Koźmińskiego. Badaczka rozwoju nowych technologii, zwłaszcza technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life.

Ołeksandr Myched
Ukraiński pisarz i członek PEN Clubu. Jest autorem dziesięciu książek, wśród których szczególne uznanie zdobył esej Zmieszam z węglem twoją krew, wyróżniony przez BBC jako jedna z najlepszych książek 2020 roku. Jego kolejna publikacja, Kryptonim dla Hioba, przyniosła mu Nagrodę im. Jurija Szewelowa oraz miejsce w zestawieniu pięćdziesięciu najlepszych książek 2024 roku według „The Telegraph”. W 2024 roku został także finalistą Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Myched publikuje m.in. w „The Financial Times”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „The Guardian”, a także występował w programach CNN i NPR.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.