Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Nowe ukraińskie przepisy mobilizacyjne wchodzą w życie dopiero w połowie maja, ale już dziś wywołują spory i pytania. Czy rzeczywiście w ich wyniku setki tysięcy nowych rekrutów trafi do armii? Jak ukraińskie władze i Ukraińcy mieszkający w kraju traktują diasporę, czyli kilka milionów Ukraińców, którzy wyjechali w różnych okresach? Czy państwa takie jak Polska, w których przebywają Ukraińcy będzie wspomagać władze w Kijowie zmuszając mężczyzn w wieku poborowym do powrotu do ojczyzny.
W Rumunii zwrot w kierunku partii nacjonalistycznych i krytycznych wobec Unii Europejskiej. Czy kolejny kraj unijny czeka poważna zmiana społeczna?
Chiny mają udziały własnościowe w niemal dwudziestu portach w Europie, w tym w największych z nich. Czy jest się czego obawiać?
Paryż przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich, które mogą być najtrudniejsze od strony bezpieczeństwa w historii.
W programie również rozmowa o kobalcie, bez którego niemożliwe stało się nasze życie codziennie. Kto płaci za naszą wygodę i jaką cenę?
A także o turystyce masowej, czyli podróżniczej biegunce.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Olena Babakowa: Mobilizacja w Ukrainie Udostępnij
- Adam Balcer: Rumunia odwraca się od UE Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Turista Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Michał Banasiak: Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu Udostępnij
- Konrad Popławski: Chiński wpływ na europejskie porty Udostępnij
- Siddharth Kara o krwawym kobalcie Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Michał Banasiak
Człowiek od sportu w polityce i polityki w sporcie. Autor analiz i komentarzy z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej. Współautor raportu „Katar. Geopolityka i mistrzostwa świata”.
Twitter: https://twitter.com/BanasiakMich

Siddharth Kara

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.