Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W Arabii Saudyjskiej konferencja pokojowa w sprawie Ukrainy w oparciu o plan pokojowy przygotowany przez Kijów. Czy państwa Bliskiego Wschodu mogą stanąć po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją? Czy społeczeństwa arabskie i muzułmańskie będą wspierać Zachód mimo czasami drastycznych różnic kulturowych i politycznych? W Szwecji i Danii powtarzają się przypadki palenia i bezczeszczenia Koranu. Dlaczego dla muzułmanów tego typu incydenty nie należą do sfery wolności słowa i ekspresji politycznej?
Donald Trump z kolejnymi zarzutami federalnymi, tym razem związanymi z okresem po wyborach 2020 roku do ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Dlaczego im mocniej Trump atakowany jest przez media i wymiar sprawiedliwości, tym bardziej rośnie jego poparcie polityczne?
Czy można kupić całą dyscyplinę sportową? Arabia Saudyjska wydaje się uważać, że owszem, czemu nie?
Jak relacjonować wojnę? Jak pozostać wiernym standardom dziennikarskim nie narażając na zagrożenie innych? Ukraińscy dziennikarze w obliczu dylematów etycznych i zawodowych.
Czy naukowiec może pozostać geniuszem wyobcowanym z polityki i historii? Robert Oppenheimer bardzo się starał, ale mu nie wyszło.
I jeszcze: czy istnieje coś takiego jak obraza uczuć w filmach, na które przecież można nie chodzić?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Jan Natkański o konferencji pokojowej w Arabii Saudyjskiej Udostępnij
- Marcin Fatalski o kolejnych zarzutach dla Trumpa Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o obrazie uczuć w filmach Udostępnij
- Adam Saunders, Frank Shelley - Hollywood Style Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o kupowaniu dyscyplin przez Arabię Saudyjską Udostępnij
- Tomasz Rożek o Robercie Oppenheimerze Udostępnij
- Bartosz Panek i Ołena Myhaszko o relacjonowaniu wojny Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Jan Natkański
Były Ambasador Polski w Sudanie i Egipcie. Znawca Bliskiego Wschodu i świata arabskiego.
Marcin Fatalski
Amerykanista, historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną USA oraz studiami nad rozwojem.
Bartosz Panek
W Raporcie przygotowuje relacje, reportaże i wywiady.
Mówi o sobie: Dźwięk to mój drugi język. Nagrywam, słucham i realizuję od ponad 20 lat. Większą część tego czasu spędziłem w radiowej Dwójce, gdzie zrealizowałem – również na żywo – setki audycji publicystycznych, kulturalnych i podróżniczych. Szczególna więź łączy mnie z reportażem. Rozwijam go poza radiem – i w „Raporcie”, i we Free Range Productions.
W 2020 roku wydałem pierwszą książkę reporterską pt. „U nas każdy jest prorokiem”. Teraz pracuję nad kolejną.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl