Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
84 osoby zginęły w wyniku eksplozji w mieście Kerman na południu Iranu. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie, Iran zapowiada odwet. We wtorek w Bejrucie w zamachu rakietowym zginął zastępca biura politycznego Hamasu Saleh al-Arouri. Izrael nie przyznał się do zabicia Arouriego, choć zapowiedział wcześniej, że będzie zabijał wszystkich członków Hamasu odpowiedzialnych za październikowy atak. Wojska izraelskie kontynuują ofensywę w Gazie. Według Palestyńczyków już ponad 22 tysiące ludzi zostało zabitych w wyniku działań Izraela. Jak ma wyglądać strefa Gazy po wojnie według Izraela? Czy zamachy w Bejrucie i Iranie zapowiadają eskalację w wojnie? I jak Zachód poradzi sobie z atakami jemeńskich Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym?
W Demokratycznej Republice Kongo po raz drugi w historii pokojowe przekazanie władzy. Felix Tshisekedi utrzymał stanowisko prezydenta, choć opozycja twierdzi, że wybory zostały jawnie sfałszowane.
Wenezuela chce odbić dwie trzecie terytorium sąsiedniej Gujany. Dlaczego?
W Brazylii Kongres przegłosował przepisy ograniczające roszczenia ludności rdzennej do ziemi. Czy w Ameryce Łacińskiej ludność rdzenna płaci za dążenie do rozwoju za wszelką cenę?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że UEFA i FIFA naruszyły prawo blokując powstanie Superligi piłkarskiej dla najbogatszych klubów kontynentu. Czy kończy się monopol globalnych federacji na organizację rozgrywek piłkarskich?
I jeszcze o tym, co i kogo zabrał ze sobą stary rok.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Łukasz Fyderek: Zamach w Iranie i Libanie Udostępnij
- Jędrzej Czerep: Przekazanie władzy w Demokratycznej Republice Kongo Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Gdzie oni są Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Konflikt Wenezueli i Gujany Udostępnij
- Wojciech Ganczarek: Polityka Brazylii wobec ludności rdzennej Udostępnij
- Michał Banasiak: Sprawa UEFA i FIFA w TSUE Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.

Wojciech Ganczarek
Fizyk, matematyk, podróżnik i rowerzysta. Od 2013 r. mieszka w Ameryce Łacińskiej, o której napisał trzy książki i nakręcił kilka filmów dokumentalnych.
fot. archiwum prywatne

Michał Banasiak
Człowiek od sportu w polityce i polityki w sporcie. Autor analiz i komentarzy z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej. Współautor raportu „Katar. Geopolityka i mistrzostwa świata”.
Twitter: https://twitter.com/BanasiakMich

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.