Raport o książkach
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
„Są takie miejsca na ziemie i Kaszuby są jednym z nich, gdzie nie dajemy naszym przodkom tak do końca odejść. Bo na Kaszubach nie da się do końca umrzeć.”
Na Kaszubach rzeźby pogańskich demonów tańczą z obrazami świętych, zmarli nigdzie nie odchodzą, a żywi wciąż zadają sobie pytanie – kim tak naprawdę są?
„Welewetka” to nowy reportaż Stasi Budzisz o stawaniu się i znikaniu Kaszub. A także o szukaniu tożsamości, na przekór historii. Wybrałyśmy się z autorką na sam kraniec Kaszub – na Nordę – by opowiedzieć Państwu tę historię.
„W miarę jak wojny przedłużają się, a ludziom zaczynają gnić dusze, dziennikarze stają się coraz mniej mile widziani” – napisał w swoim reportażu z wojny w byłej Jugosławii Arturo Perez-Reverte.
Wielu wybitnych pisarzy, których kojarzymy z literaturą piękną, relacjonowało wojny: Ernest Hemingway, John Steinbeck czy Gabriel García Márquez. Ich teksty, a także teksty znakomitych – znanych, lub zapomnianych przez historię – dziennikarzy znajdziemy w antologii reportażu wojennego autorstwa Wojciecha Jagielskiego pt. „Wojna”. Książka ważna i niezwykle aktualna dziś – kiedy wojna pisze kolejne krwawe rozdziały swojej historii.
O tym, jak okrucieństwo splata się z codziennością pisze argentyński pisarz Martin Kohan w swojej powieści „Dwa razy czerwiec”.
W Argentynie roku 1978 czerwce były dwa. Jeden radosny – na triumfujących zwycięstwem stadionach piłkarskich. Drugi mroczny – w celach, gdzie kaci junty torturowali swoje ofiary. Martin Kohan będzie gościem listopadowego odcinka Raportu o książkach.
Zaprasza Agata Kasprolewicz.
Goście:
- Stasia Budzisz i Artur Jabłoński
- Wojciech Jagielski
- Martin Kohan
Występują
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.