Raport o książkach – Barbara Kingsolver „Demon Copperhead”
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Współczesny David Copperfield Appalachów. Bohater Ameryki na końcu świata – wyeksploatowanej, porzuconej i zapomnianej. Nazywa się Demon Copperhead i jest osieroconym chłopcem z Wirginii, którego los rzuca prosto w paszczę wielkiego amerykańskiego kryzysu opioidowego.
„Demon Copperhead” to tytuł nagrodzonej Pulitzerem powieści Barbary Kingsolver. Jak Appalachy stały się wewnętrzną kolonią Stanów Zjednoczonych? Dlaczego były punktem zero epidemii uzależnień od opioidów? Kim są mieszkańcy tego okrytego szyderstwem przez resztę Ameryki regionu? I co z tym wszystkim ma wspólnego Karol Dickens? Na te pytania w dzisiejszym odcinku Raportu o książkach odpowie autorka „Demona Copperheada” Barbara Kingsolver.
Zaprasza Agata Kasprolewicz.
Gość: Barbara Kingsolver
Realizacja: Filip Marcinkowski
Prowadzenie: Agata Kasprolewicz
Występują

Barbara Kingsolver
Amerykańska pisarka, poetka i eseistka, z wykształcenia biolog (studiowała na uniwersytetach DePauw i Arizona). Autorka licznych esejów, opowiadań, wierszy oraz powieści, m.in. „Biblii jadowitego drzewa”, „Lata namiętności”, „Odysei” i „Lotu motyla” oraz nagrodzonej Pulitzerem „Demon Copperhead”. Tytułowy bohater jest osieroconym chłopcem z Wirginii, którego los rzuca prosto w paszczę wielkiego amerykańskiego kryzysu opioidowego. Zdobywczyni wielu innych nagród literackich, m.in. The Orange Prize 2010, National Book Prize of South Africa. Członkini zespołu Rock Bottom Remainders, który zakładała wspólnie z Amy Tan i Stephenem Kingiem. Amerykański magazyn „Writer’s Digest” uznał ją za jedną z najważniejszych pisarek XX wieku. Prezydent Bill Clinton wyróżnił Barbarę Kingsolver prestiżowym medalem National Humanites, najwyższym amerykańskim odznaczeniem za osiągnięcia na polu sztuki i literatury.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com