Raport o książkach – 9 stycznia 2023
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W pierwszym Raporcie o książkach w nowym roku podsumujemy ten, który jest za nami. Porozmawiamy o książkach, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nas zachwyciły, poruszyły albo sprawiły radość.
Jaki wpływ na literaturę miała wojna? Czy wypchnęła ją poza literackie granice? Jaką rolę przypisała ukraińskim pisarkom i pisarzom? Czy książki mogą być paliwem napędzającym machinę wojenną? A zatem, czy ich czytanie może być niemoralne?
To pytania, które zadam moim znakomitym gościom — Pawłowi Sołtysowi (Pablopavo) i Piotrowi Oleksemu.
Do tego opowiemy o znaczeniu „Szatańskich wersetów” Salmana Rushdiego w kontekście obecnych protestów w Iranie i o fenomenie literackim ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux.
Zaprasza Agata Kasprolewicz.
Goście:
- Paweł Sołtys
- Piotr Oleksy
- Agata Kozak
- Karolina Cieślik – Jakubiak
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Serhij Żadan - Misto Udostępnij
- Paweł Sołtys, ps. Pablopavo, Piotr Oleksy: Literackie podsumowanie 2022 roku Udostępnij
- Karolina Cieślik Jakubiak: Dlaczego muzułmanie znienawidzili Salmana Rushdiego? Udostępnij
- Pablopavo i Naprawdę Duży Zespół - Życiorys Udostępnij
- Agata Kozak: Fenomen ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Rozmowa z Pawłem Sołtysem i Piotrem Oleksym Udostępnij
- Bajzel - Nie ma dzikich plaż Udostępnij
Występują

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo
Pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor, wydał kilkanaście płyt. Członek zespołów Vavamuffin i Ludziki. Za prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Za drugą książkę „Nieradość” otrzymał nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a także znalazł się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej za całokształt twórczości. W październiku 2024 r. swoją premierę miała trzecia książka Pawła Sołtysa – „Sierpień”. Jako dziennikarz związany był ze stacją radiową Roxy FM, w której prowadził autorską audycję „Tramwaj z Pragi”.
Fot: Monika Sołtys

Piotr Oleksy
Historyk i publicysta. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Jest autorem książki „Naddniestrze. Terror tożsamości”, za którą był nominowany do Nagrody „Ambasador Nowej Europy” i „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”.

Agata Kozak
Tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego. Zajmuje się również tłumaczeniami na francuski – „Barbarzyńska Europa Karola Modzelewskiego”, „Supliki” Urszuli Kozioł we współpracy z Isabelle Macor, wiersze Jarosława Mikołajewskiego dla miesięcznika „Europe”. Dla wydawnictwa Noir sur Blanc tłumaczyła „Smutek miłości” Frédérica Pajaka, „Turquetto” Metina Arditiego, dla Wydawnictwa Literackiego, m.in. „Wielkiego marynarza” Catherine Poulain i „Marylin Monroe. Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy” pod redakcją Antonia Tabucchiego oraz „Dobrze jest mieć dokąd pójść” Emmanuel Carrère, a dla wydawnictwa Czarne „Ciało” Annie Ernaux.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com