Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Po 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie wolno rejestrować samochodów z silnikami spalinowymi, chyba że będą one napędzane paliwami syntetycznymi. Ten wyjątek wywalczyły Niemcy. Czy chodzi o ochronę środowiska, czy niemieckiego przemysłu samochodowego? I w czym paliwo syntetyczne jest bardziej ekologiczne niż inne paliwa?
Chiński gigant technologiczny Alibaba dzieli się na sześć części, a jego założyciel Jack Ma pojawia się publicznie po raz pierwszy od wielu miesięcy. Jak partia komunistyczna zarządza chińskimi firmami?
W Finlandii wybory powszechne. Czy premier, która była gwiazdą międzynarodowej polityki w ostatnich latach, utrzyma władzę?
Tragiczny pożar w ośrodku migracyjnym na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Dlaczego kryzys migracyjny w tym rejonie jest tak trudny do rozwiązania?
Porozmawiamy też o Rwandzie – kraju, który na Zachodzie ma opinię oazy stabilności i przewidywalności w burzliwym krajobrazie środkowej Afryki. Czy słusznie?
A także: jak zapanować nad czasem?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Dire Straits – Heavy Fuel Udostępnij
- Jakub Wiech o zakazie rejestracji samochodów spalinowych w UE Udostępnij
- Michał Bogusz o chińskim gigancie Alibaba Udostępnij
- El Chapo de Sinaloa - Terrenal Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o panowaniu nad czasem Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o wyborach w Finlandii Udostępnij
- Joanna Gocławska-Bolek o kryzysie migracyjnym Meksyku i USA Udostępnij
- Jędrzej Czerep o stabilnej Rwandzie Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Venado Azul - Quien Lleva los pantalones Udostępnij
Występują
Jakub Wiech
Dziennikarz, analityk, komentator, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.
Michał Bogusz
Główny specjalista ds. polityki zagranicznej Chin w Programie chińskim OSW. Autor bloga Za Wielkim Murem.
Joanna Gocłowska-Bolek
Latynoamerykanistka, ekonomistka, pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych o krajach Globalnego Południa. Promotorka współpracy akademickiej uczelni polskich i latynoamerykańskich. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Uwielbia wędrówki po zatłoczonym São Paulo i po kolumbijskich lasach deszczowych. Miłośniczka prozy Gabriela Garcíi Márqueza i poezji Maria Benedettiego.
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl