Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Wielki tour Joe Bidena po Europie rozpoczęty. W programie wizyty: NATO, G7, Unia. A na koniec spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po co Ameryce Europa, po co Europie Ameryka?
Wrzenie na rynku kryptowalut. Cena bitcoina i innych ich odmian gwałtownie spada po nie mniej spektakularnych wzrostach w czasie pandemii. Dlaczego?
Nowy lek na alzheimera podbija media i budzi nadzieje. Czy rzeczywiście będzie przełomem w tej ciężkiej chorobie?
Opowiemy o wspaniałym polskim artyście – praktycznie nieznanym w ojczyźnie – który zmienił Brazylię.
I o znakomitym polskim filmie, który pokazuje brutalne oblicze Republiki Południowej Afryki.
A także o tym, czy spoliczkowanie prezydenta Francji to rewolucja, czy zwykłe chuligaństwo.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Soweto Gospel Choir - Shosholoza Udostępnij
- Bartłomiej Radziejewski: Rozpoczął się wielki tour Joe Bidena po Europie Udostępnij
- Krzysztof Piech: Cena bitcoina i innych kryptowalut gwałtownie spada. Dlaczego? Udostępnij
- Vusi Mahlasela - Pata Pata Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Władza spoliczkowana Udostępnij
- Anna Dudzińska: Reportaż Anny Dudzińskiej o polskim artyście, który zmienił Brazylię Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Tomasz Rożek: Nowy lek na alzheimera podbija media i budzi nadzieje Udostępnij
- Tomasz Wysokiński, Jerry Marobyane: Rozmowa o znakomitym polskim filmie, pokazującym brutalne oblicze RPA Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Miriam Makeba - Cause We Live For Love Udostępnij
Występują

Bartłomiej Radziejewski
Prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Arcanach”, „Polsce The Times”, „Super Expressie”, „Fakcie”. Autor książki „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”. Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.

Krzysztof Piech
Profesor Uczelni Łazarskiego i dyrektor jej Centrum Technologii Blockchain (Warszawa). Doktor habilitowany i doktor nauk ekonomicznych (SGH). Przez około 20 lat wykładał w Szkole Głównej Handlowej (SGH). Prezes Instytutu Wiedzy i Innowacji (Warszawa); b. CEO w InvestOn Ltd (Londyn) – jednej z pierwszych na świecie firm inwestujących w kryptowaluty (2015), założyciel startupu w Singapurze, b. szef Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Doradca startupów wdrażających technologię blockchain.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Anna Dudzińska
Dziennikarka Programu III Polskiego Radia, wcześniej związana z Radiem 357 i stała współpracowniczka Raport o stanie świata. Radiowe reportaże jej autorstwa uhonorowane zostały wieloma nagrodami. Jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press za reportaż „Nieidealna piosenka”, nagrody Silesia Press za reportaż „Ulice węglowe”, nagrody „Reportaż Roku” w plebiscycie Polskiego Radia i „Gazety Wyborczej” za reportaż „Pozwól mi polecieć mamo” oraz Złotego Melchiora za całokształt pracy reporterskiej. Pisała dla „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Zachodniego”. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”.

Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com
