Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Ponad 40 migrantów zginęło podczas próby przeprawy z Tunezji do Włoch. Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym i kolejne pytania o to, jak ograniczyć liczbę tego typu tragedii w sytuacji, gdy kraje europejskie robią co mogą, by ograniczyć napływ migrantów a skala masowej migracji z globalnego Południa do Europy rośnie? Brytyjczycy zamierzają lokować oczekujących na azyl migrantów na barkach i w byłych koszarach wojskowych. Czy tego typu środki zniechęcą ludzi do prób osiedlenia się na Wyspach.
Według jednego z amerykańskich ośrodków badawczych najemnicy z Grupy Wagnera wycofują się z Białorusi. Czy dlatego, że Łukaszenka ma dość własnych problemów i nie chce u siebie sporów wewnątrz rosyjskich?
W Ekwadorze kandydat w wyborach prezydenckich ginie zabity najprawdopodobniej przez gang narkotykowy. Jak ze spokojnego kraju w kilka lat Ekwador stał się areną porachunków karteli?
Chorwacja – raj na ziemi, choć nie do końca. Czy to Bałkany, czy Europa, a może jedno i drugie? Porozmawiamy z autorką nowej książki na temat tego kraju.
I jeszcze: dlaczego Singapurczycy masowo popierają karę śmierci nawet za drobne przestępstwa narkotykowe?
Oraz: wariacje paszportowe, czyli komu dać, komu nie dać książeczki otwierającej świat.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Jarosław Błaszczak o trudnej sytuacji migracyjnej Udostępnij
- Aleksander Papko o wycofaniu wagnerowców z Białorusi Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o paszportach Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech o karze śmierci za narkotyki w Singapurze Udostępnij
- Mateusz Mazzini o porachunkach karteli w Ekwadorze Udostępnij
- Aleksandra Wojtaszek o swojej książce o Chorwacji Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Jarosław Błaszczak
Politolog, przedsiębiorca i wikipedysta. Doktor nauk o polityce i administracji. Specjalista ds. polityki państw anglosaskich. Autor publikacji m.in. na temat polityki zagranicznej Australii i sukcesji właścicielskiej w firmach rodzinnych. Jeden z administratorów polskojęzycznej Wikipedii, były członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Mateusz Mazzini
Socjolog, reporter, latynoamerykanista, stały współpracownik Gazety Wyborczej i tygodnika POLITYKA. Absolwent St Antony’s College, University of Oxford, prowadził również badania z zakresu socjologii pamięci na University College London i w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Publikował między innymi w Foreign Affairs, Foreign Policy, Washington Post, La Repubblica, El Pais i innych tytułach polskich i zagranicznych.
Fot. Mikołaj Starzyński
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Marcin Pośpiech
Dziennikarz radiowy, reporter i podcaster. Przygotowuje relacje do Raportu.