Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Władze Australii anulują wizę Novaka Djokovicia i wszystko wskazuje na to, że Serb nie będzie bronił tytułu mistrza w turnieju Australian Open. Czy to zwycięstwo sprawiedliwości i równego traktowania wszystkich niezależnie od wpływów i pozycji społecznej czy arbitralna decyzja władzy, od której nie ma odwołania? Czy właśnie narodził się męczennik ruchu antyszczepionkowego, czy może ta historia pokazuje jak daleko zaszła ingerencja państwa w życie obywateli?
Amerykańscy lekarze przeszczepili serce świni śmiertelnie choremu człowiekowi. Czy wobec braku organów ludzkich przeszczepy organów zwierząt do przyszłość transplantacji?
Korea Północna testuje pociski hipersoniczne, a Południe wzywa do rozmów. Czy obie strony mówią tym samym językiem?
Opowiemy też historię młodej amerykańskiej gwiazdy biznesu Elisabeth Holmes, która miała ratować świat, a może skończyć w więzieniu.
Oraz o wystrzeleniu teleskopu Webba, który pozwoli nam dotrzeć w rejony kosmosu, których nigdy nie widzieliśmy.
A także o tym, czym w dzisiejszych czasach stał się pojedynek – polityczny, wojskowy, honorowy.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Nick Cave & The Bad Seeds - Let The Bells Ring Udostępnij
- Jarosław Błaszczak o Novaku Djokoviciu w Australii Udostępnij
- Paweł Walewski o przeszczepie serca świni człowiekowi Udostępnij
- Indra Rios-Moore - Money Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o pojedynkach Udostępnij
- Raport o książkach na żywo Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o Elisabeth Holmes i Theranos Udostępnij
- Oskar Pietrewicz o testach pocisków hipersonicznych w Korei Północnej Udostępnij
- Monty Python - Galaxy Song Udostępnij
- Tomasz Rożek o wystrzeleniu teleskopu Webba Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- The Ronettes - Be My Babe Udostępnij
Występują
Jarosław Błaszczak
Politolog, przedsiębiorca i wikipedysta. Doktor nauk o polityce i administracji. Specjalista ds. polityki państw anglosaskich. Autor publikacji m.in. na temat polityki zagranicznej Australii i sukcesji właścicielskiej w firmach rodzinnych. Jeden z administratorów polskojęzycznej Wikipedii, były członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Paweł Walewski
fot. Leszek Zych POLITYKA
Publicysta działu naukowego „Polityki”, specjalizujący się w problematyce medycznej. Zawód lekarza porzucił na rzecz dziennikarstwa i od 25 lat zajmuje się w mediach popularyzacją tematyki zdrowotnej, systemem ochrony zdrowia i rynkiem leków.
Oskar Pietrewicz
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. bezpieczeństwa w Azji Wschodniej, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Autor książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Grzegorz Dobiecki
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl