Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W Rosji wybory lokalne i parlamentarne bez udziału prawdziwej opozycji. Władimir Putin buduje system, który tylko z nazwy jest demokracją. Ale po co potrzebna mu jest, choćby wymuszona, legitymacja społeczna? I czy społeczeństwo rosyjskie, zmęczone kryzysem gospodarczym i skutkami pandemii, wystąpi otwarcie przeciwko rządzącym?
Wybory również w Kanadzie. Premier Trudeau rozpisał je w nadziei na wzmocnienie władzy. Może się przeliczyć.
Co dalej z uprawami maku lekarskiego w Afganistanie? Talibowie twierdzą, że ograniczą produkcję opium, ale czy można im wierzyć?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przecieka i psuje się w niej światło. Czy kończy się życie tego owocu współpracy międzynarodowej w Kosmosie?
Porozmawiamy również o filmie „Aida”, opowiadającym o masakrze w Srebrenicy w 1995 roku. Ludobójstwo nigdy nie jest wynikiem działania demonów, tylko bardzo konkretnych ludzi w konkretnych warunkach społecznych.
A także o tym jak powstają słowa pochodzące od imion różnych ludzi. Niekoniecznie wielkich.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Sabaton – We Burn Udostępnij
- Maria Domańska: W Rosji wybory, choć bez udziału prawdziwej opozycji Udostępnij
- Konstanty Gebert: „Aida” – Raport o stanie świata jest patronem medialnym filmu Udostępnij
- Alanis Morissette - Ironic Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Putinowski eponim Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Afganistan na krawędzi kryzysu humanitarnego Udostępnij
- Marcin Gabryś: Wybory w Kanadzie. Czy premier Trudeau się przeliczy? Udostępnij
- Tomasz Rożek: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna psuje się i przecieka Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Maher Zain - Srebrenica Udostępnij
Występują

Maria Domańska
Jest analityczką Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. Zajmuje się badaniem polityki wewnętrznej Rosji.
Fot: Marek Gorczyński

Marcin Gabryś
Kanadysta i politolog. Zajmuje się problematyką polityczną Kanady, w szczególności polityką zagraniczną, północnymi regionami Kanady oraz zagadnieniami ustrojowymi. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konstanty Gebert
Dziennikarz Gazety Wyborczej, współpracownik licznych mediów w kraju i za granicą. W stanie wojennym dziennikarz prasy podziemnej pod pseudonimem Dawid Warszawski, którego nadal używa. Współzałożyciel m.in. Żydowskiego Uniwersytetu latającego (1979), NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (1980), Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989), Media Development Loan Fund (1995), żydowskiego miesięcznika „Midrasz” (1997), polskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (2011). Autor 12 książek, m.in. o obradach okrągłego stołu i o wojnie w Bośni, o europejskim XXw. i o polskich Żydach. Jego książka o ludobójstwach „Ostateczne rozwiązania” przewidziana jest do publikacji wiosną przyszłego roku w wydawnictwie Agora. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Hebrajskiego, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Grinnell College. Członek rad m.in. Einstein Forum, Paideia Institute, Dutch Jewish Humanitarian Fund, European Journalism Award.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
