Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Na granicy polsko-białoruskiej ludzkie tragedie i wojna prowadzona przez Aleksandra Łukaszenkę przeciw Unii przy pomocy migrantów. Jak pomagać migrantom nie ulegając politycznym prowokacjom? I czy to w ogóle jest możliwe? Jak powinna reagować Polska i Unia Europejska w obliczu rosnącej liczby migrantów przerzucanych przez Łukaszenkę na wschodnią granicę wspólnoty?
We Francji wielkie przetasowanie przedwyborcze. Czy Eric Zemmour okaże się czarnym koniem wyścigu, którego finał nastąpi w kwietniu?
Angielski klub piłkarski Newcastle United zakupiony przez konsorcjum, które w istocie reprezentuje władze Arabii Saudyjskiej. Przy aplauzie kibiców. Czy we współczesnym futbolu wszystko jest na sprzedaż?
Węgierska opozycja ma wspólnego lidera w wiosennych wyborach parlamentarnych. Pewności pokonania Viktora Orbana nie ma, ale ten ruch zwiększa szanse odsunięcia od władzy człowieka, który od 11 lat dominuje w węgierskiej polityce.
Norwegia nie zaprzestanie wydobycia i przetwarzania paliw kopalnych. A równocześnie chce być liderem walki ze zmianami klimatu. Szczyt hipokryzji, czy realny plan?
A także: dźwięki miasta, przed którymi nie da się uciec.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Gregory Porter & Common - Running (Refugee Song) Udostępnij
- Maciej Duszczyk o migrantach ze wschodniej granicy Udostępnij
- Piotr Kamiński o wyborach we Francji Udostępnij
- Ella Marie Hatta Isaksen - Luoddaearru Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o dźwiękach miasta Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o nowym właścicielu Newcastle United Udostępnij
- Dominik Hejj o nadchodzących wyborach na Węgrzech Udostępnij
- Piotr Szymański o walce Norwegii ze zmianami klimatu Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Jimmie Nail – Big River Udostępnij
Występują
Maciej Duszczyk
W latach 2016-2020 Prorektor ds. Naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowy w Ośrodku Badań nad Migracjami oraz na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący Rady Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2021-2024.
W latach 2014-2016 oraz 2020-2021 członek Komitetu Polityki Naukowej (przewodniczący październik 2015-marzec 2016 oraz czerwiec – grudzień 2020). W latach 2008-2011 członek zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, a pomiędzy 2012-204 kierujący pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2014-2015 profesor wizytujący na uniwersytetach Marcina Lutra w Halle-Wittenberg oraz Friedricha Schillera w Jenie. Kierownik grantów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz Polsko-Niemiecką Fundacji na rzecz Nauki. Stypendysta m.in. Jean Monnet Project, Carl Duisburg Gesellschaft oraz Komitetu Badań Naukowych.
Piotr Kamiński
Krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury, m.in. Szekspira.
Piotr Szymański
Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Program bezpieczeństwa regionalnego.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl