Wszystko, co najlepsze – Raport o stanie świata 2022
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
To był dramatyczny rok, w którym powstało sto kilkadziesiąt wydań Raportu, oto kompilacja fragmentów, które wybrali uczestnicy naszego plebiscytu: „Wszystko, co najlepsze – Raport o stanie świata 2022”.
Co ciekawe nasz konkurs wskazuje, że choć Raporty wojenne cieszyły się uznaniem słuchaczy, to nawet większym cieszyły się Raporty wyjazdowe z Finlandii, Irlandii czy Izraela – te programy zwyciężyły w kategorii najlepszego programu w całości.
Jeśli chodzi o zwycięzców poszczególnych kategorii, wojna w Ukrainie oczywiście jest w nich obecna, ale niekoniecznie w politycznym czy analitycznym ujęciu. Co zresztą potwierdza moją intuicję, że Raport nie jest traktowany przez państwa jako program politologiczny, ale raczej jako opowieść o świecie i ludziach, którzy te światowe historie piszą. Polityka to tylko jedna z dziedzin, która świat opisuje.
Tego będziemy się trzymali w 2023 roku – opowieści z pewnością nie zabraknie.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Rozmowa z Mają Wolny o tym, jak Rosjanie oceniają wojnę (22 października) Udostępnij
- Rozmowa z Janem Natkańskim o ataku na Salmana Rushdiego (20 sierpnia) Udostępnij
- Świat z boku - "Ramos w pustym mieszkaniu" (17 grudnia) Udostępnij
- Reportaż Anny Dudzińskiej "Ucieczka z Mariupola" (8 kwietnia) Udostępnij
- Pink Floyd - Hey Hey Rise Up (feat. Andriy Khlyvnyuk of Boombox) Udostępnij
- Rozmowa z Gabrielem Krauze o książce "Tu byli, tak stali" (RoK, 12 lipca) Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
Występują

Maja Wolny
(fot. Joanna Majewska)

Jan Natkański
wybitny polski arabista, były ambasador Polski w Kuwejcie i Egipcie, był świadkiem wielu wydarzeń, które kształtowały świat arabski, jak zabójstwo prezydenta Egiptu Anwara El-Sadata.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Anna Dudzińska
Dziennikarka Programu III Polskiego Radia, wcześniej związana z Radiem 357 i stała współpracowniczka Raport o stanie świata. Radiowe reportaże jej autorstwa uhonorowane zostały wieloma nagrodami. Jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press za reportaż „Nieidealna piosenka”, nagrody Silesia Press za reportaż „Ulice węglowe”, nagrody „Reportaż Roku” w plebiscycie Polskiego Radia i „Gazety Wyborczej” za reportaż „Pozwól mi polecieć mamo” oraz Złotego Melchiora za całokształt pracy reporterskiej. Pisała dla „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Zachodniego”. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora