Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Izrael w stanie wrzenia. Seria ataków Izraela na Palestyńczyków i na Izraelczyków ze strony Palestyńczyków przynosi krwawe żniwo: od początku roku zginęło już prawie 100 Arabów i prawie 20 Izraelczyków oraz turysta z Włoch. Ciągle trwają uliczne protesty przeciwko reformie sądownictwa, nasilają się napięcia w rządzie. Czy premier Netanyahu zmienia kurs wobec najbardziej skrajnych członków swojego gabinetu?
Dyplomaci saudyjscy i rebelianci Houthi rozmawiają na temat zakończenia wojny w Jemenie. Czy te spotkania mogą przynieść przełom w najbrutalniejszym konflikcie naszych czasów?
25. rocznica podpisania Porozumień Wielkopiątkowych. Czy katolicy i protestanci w Irlandii Północnej nauczyli się żyć ze sobą w pokoju?
Były premier i prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne staje przed Trybunałem w Hadze. Czy Zachód popełnił błąd wspierając go przed 25 laty?
Najpoważniejszy projekt badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej nie wystartował w czwartek, ale wystartował w piątek. Po co badamy zlodowaciałe księżyce Jowisza?
I jeszcze o różnych formach terroryzmu: od Robespierre’a do plucia w sushi.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Anat Malamud - להיות שמחה Udostępnij
- Jarosław Kociszewski o napięciach w Izraelu Udostępnij
- Łukasz Fyderek o negocjacjach ws. wojny w Jemenie Udostępnij
- Yemen Blues - Insaniya Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o różnych formach terroryzmu Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Agata Kasprolewicz o Porozumieniach Wielkopiątkowych Udostępnij
- Adam Balcer o procesie byłego prezydenta Kosowa Udostępnij
- Tomasz Rożek o starcie misji Europejskiej Agencji Kosmicznej Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Red Band, Rona Kenan - What a Wonderful World Udostępnij
Występują
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski, reporter, publicysta, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie zajmujący się także Afryką Wschodnią, a obecnie producent podcastów i współtwórca Free Range Productions. Ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”.
Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl