Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Po zniesieniu przez Unię Europejską embarga na wwóz ukraińskiego zboża do Europy Polska i Węgry utrzymały jednostronne zakazy. Czy spór o zboże jest ilustracją poważnych napięć między Ukrainą i Polską? Z czego ten spór wynika i jak może zostać rozwiązany? Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdza kolejną transzę pomocy dla Ukrainy, ale sondaże pokazują, że Amerykanie są zmęczeni wojną i kwestionują podejście administracji do pomocy Ukrainie. Jak zareaguje Ukraina?
Po krótkiej operacji wojskowej Azerbejdżan przejmuje kontrolę nad Górskim Karabachem. Co będzie z tamtejszymi Ormianami i czy rząd Armenii przetrwa kryzys?
Iran i Stany Zjednoczone wymieniają więźniów, a Teheran dodatkowo dostaje 6 mld dolarów. Czy wymuszanie okupu jest dobrą polityką państwową?
W Libii protesty przeciwko władzom, które nie umiały zapobiec skutkom gwałtownej powodzi. Jak rozdarcie kraju na dwie części wpływa na życie Libijczyków.
Mikroskopijne państwo Vanuatu w centrum polityki Chin i Australii. Dlaczego?
A także: dlaczego ludzie nadają dzieciom imię Stalin? Albo Hitler?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Wojciech Konończuk o polskim embargo na ukraińskie zboże Udostępnij
- Stasia Budzisz o Górskim Karabachu i Ormianach Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o kontrowersyjnych imionach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o mikroskopijnym państwie Vanuatu Udostępnij
- Łukasz Fyderek o wymianie więźniów między Iranem a USA Udostępnij
- Piotr Jaworski o protestach w Libii Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Wojciech Konończuk
Stanisława Budzisz
Reporterka i tłumaczka języka rosyjskiego. Autorka książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. Zajmuje się tematyką Kaukazu oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl