Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Samolot z Jewgienijem Prigożynem na pokładzie rozbił się pod Twerem niedaleko Moskwy. Nikt z 10 osób na pokładzie nie przeżył, a świadkowie mówią o eksplozji, bądź eksplozjach słyszanych przed rozbiciem samolotu. Czy to zemsta Putina na szefie Grupy Wagnera za próbę puczu sprzed dwóch miesięcy? Co dalej z tą formacją i jej bogactwem? I jak – czy w ogóle – ten incydent wpłynie na wojnę w Ukrainie, gdzie armia ukraińska czyni powolne postępy na froncie?
Donald Trump z zarzutami po raz czwarty. Były prezydent aresztowany w Atlancie za próbę wpłynięcia na wynik wyborów 2020 roku. Jego przewaga nad konkurentami z Partii Republikańskiej rośnie.
Grupa BRICS rozszerza skład, a Chiny walczą z kryzysem gospodarczym. Czy możliwy jest sprawiedliwszy ład na świecie pod kierunkiem Pekinu, Moskwy, Teheranu i Rijadu?
Według Human Rights Watch Arabia Saudyjska dokonuje masowych zabójstw migrantów na granicy z Jemenem. Co na to Zachód?
Dwa lata po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie jest mniej przemocy, mniej wolności i więcej biedy niż wcześniej. Czy te proporcje da się zmienić?
I jeszcze: o muzyce w znaczeniu politycznym.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Michał Kacewicz o przyszłości Grupy Wagnera Udostępnij
- Mateusz Piotrowski o aresztowaniu Donalda Trumpa Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o muzyce w polityce Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech o Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów Udostępnij
- Krzysztof Kozłowski o poszerzeniu grupy BRICS Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Mateusz Piotrowski
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Specjalizuje się w polityce Stanów Zjednoczonych.
Krzysztof Kozłowski
Prorektor ds. dydaktyki i studentów oraz dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w myśli politycznej Azji Centralnej i Wschodniej, teorii polityki, metodologii nauk i teorii gier, zajmuje się również szarą strefą w polityce, przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. Autor licznych publikacji na temat na temat Azji Środkowej i Wschodniej.
Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Marcin Pośpiech
Dziennikarz radiowy, reporter i podcaster. Przygotowuje relacje do Raportu.