Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W Delhi szczyt grupy G20. Nie ma prezydentów Rosji i Chin, ale są prezydent Biden i premier Modi. Czy Amerykanie przekonają Południe, że chcą dzielić się bogactwem? Czy to spotkanie wykaże, jak silne są dziś Indie, które konkurują z Chinami nie tylko w dyplomacji? W sobotę wybory na Malediwach i to również tam toczy się batalia o hegemonię w regionie. Czy Indie obronią swoje wpływy na rajskich wyspach?
Francja wprowadza zakaz noszenia długich muzułmańskich sukni w szkołach. Czy to obrona zasady świeckości szkoły, czy kontrofensywa państwa przeciwko muzułmanom?
W Hiszpanii przedłuża się pat powyborczy, do gry wraca były lider katalońskich separatystów Carles Puigdemont. Czy socjaliści przebaczą mu łamanie konstytucji?
Izraelscy naukowcy stworzyli model embrionu ludzkiego bez użycia plemników, komórek jajowych i macicy. Po co?
A także: zuchwała kradzież w British Museum. Czy może karma wraca? W końcu sami kradli przez wieki.
I o nadgorliwości, czyli o drażniącej manierze mówienia i robienia za dużo.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Patryk Kugiel: Szczyt grupy G20 w Delhi Udostępnij
- Jędrzej Bielecki: Świeckość francuskiej szkoły Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Okrakiem na wielorybie Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Zuchwała kradzież w British Museum Udostępnij
- Mateusz Mazzini: Pat wyborczy w Hiszpanii Udostępnij
- Wojciech Mikołuszko: Sztuczny embrion ludzki Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Patryk Kugiel
Główny analityk w programie Azja–Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Znawca Indii, Pakistanu i Afganistanu, autor książki o indyjskiej „soft power”.
(fot. PISM)

Jędrzej Bielecki
Dziennikarz „Rzeczpospolitej”, były korespondent w Brukseli i Waszyngtonie. Zajmuje się gospodarką i polityką międzynarodową.

Mateusz Mazzini
Socjolog, reporter, latynoamerykanista, stały współpracownik Gazety Wyborczej i tygodnika POLITYKA. Absolwent St Antony’s College, University of Oxford, prowadził również badania z zakresu socjologii pamięci na University College London i w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Publikował między innymi w Foreign Affairs, Foreign Policy, Washington Post, La Repubblica, El Pais i innych tytułach polskich i zagranicznych.
Fot. Mikołaj Starzyński

Wojciech Mikołuszko
Dziennikarz naukowy, przyrodnik, autor książek dla dzieci i młodzieży.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.