Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Izrael przygotowuje się do wyborów – już piątych w ciągu niecałych czterech lat. Przed Izraelczykami nowe rozdanie polityczne, ale wciąż to samo pytanie: głosować za Benjaminem Netanyahu czy przeciwko? Na czym polega fenomen tego człowieka, że życie polityczne kraju, w którym nie brakuje kryzysów, konfliktów i wyzwań kręci się od tylu lat wokół niego?
Co oprócz miłości lub nienawiści wobec Benjamina Netanyahu może zdefiniować kształt sceny politycznej Izraela: czy radykalna prawica, która umacnia swoją pozycję, a może Arabowie, których aktywność polityczna może przesądzić o tym, kto zwycięży w wyborach?
Polityka nie dzieje się w próżni – widoczny skręt w prawo na izraelskiej scenie politycznej wpływa na codzienność mieszkańców tego kraju. Odwiedzimy Zachodni Brzeg – gdzie o życiu na terytoriach okupowanych opowiedzą: palestyński chrześcijanin, izraelsko-amerykański osadnik i były żołnierz.
Stany Zjednoczone w sporze z Arabią Saudyjską po tym jak Saudowie postanowili obniżyć poziom wydobycia ropy. A w Kongresie grupa lewicowych polityków pisze list, w którym wzywa Bidena do zmiany polityki wobec Rosji i Ukrainy. List wycofano, ale problem zostaje: czy amerykańska klasa polityczna jest podzielona w sprawie wojny?
Irańskie drony sieją spustoszenie w Ukrainie. Dlaczego są tak skuteczne i dlaczego tak trudno z nimi walczyć?
Goście:
w Warszawie:
- Marcin Fatalski
- Jacek Raubo
w Izraelu:
- Anshel Pfeffer – dziennikarz „Haaretz”, autor książki „Bibi. Burzliwe życie i czasy Beniamina Netanjahu”
- Gideon Levy – dziennikarz „Haaretz”
- Efraim Inbar – dyrektor Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa w Jerozolimie
- Walid Shomaly – palestyński intelektualista i aktywista
- Gerson Herbst – osadnik z Ofry
- Nadav Weiman – wicedyrektor organizacji Breaking the Silence
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Omer Adam - פילהרמונית של טירוף Udostępnij
- Agata Kasprolewicz i reportaż z Izraela cz. 1 Udostępnij
- Marcin Fatalski o sporze USA z Arabią Saudyjską Udostępnij
- Agata Kasprolewicz i reportaż z Izraela cz. 2 Udostępnij
- Odeya -האמת Udostępnij
- Agata Kasprolewicz i reportaż z Izraela cz. 3 Udostępnij
- DAM - Dathiruni Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Noa, Gol Dor - Invention #1 - Hébrew Udostępnij
- Jacek Raubo o irańskich dronach w Ukrainie Udostępnij
- Agata Kasprolewicz i reportaż z Izraela cz. 4 Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Doli & Penn, Idan Raichel - להאמין Udostępnij
Występują
Marcin Fatalski
Amerykanista, historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną USA oraz studiami nad rozwojem.
Jacek M. Raubo
Analityk zajmujący się sprawami bezpieczeństwa i obronności. Specjalizuje się w szeroko pojętych kwestiach bezpieczeństwa narodowego, procesów decyzyjnych w polityce obronnej oraz relacjach międzynarodowych.
Publikuje analizy oraz komentarze odnoszące się do takich kwestii jak działania poniżej progu wojny, działania i operacje specjalne, działania w domenie informacyjnej. Pracuje jako starszy redaktor w Grupie Defence24, a jego teksty pojawiają się w serwisach tematycznych Defence24, Infosecurity24, Space24 oraz Cyberdefence24. Uczestnik licznych konferencji naukowych, seminariów oraz kongresów w Polsce i za granicą. Jest również wykładowcą akademickim na UAM w Poznaniu.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.