Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Prezydent Biden prosi Kongres o zgodę na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów, to suma dwa razy większa niż wydana do tej pory przez Amerykę na wsparcie Ukrainy. Rosjanie ostrzelali Kijów w trakcie wizyty w mieście sekretarza generalnego NATO. Trwa natarcie na wschodzie i południu Ukrainy. Niemcy zgodziły się dostarczyć broń Ukrainie. Czy to oznacza zasadniczą zmianę w polityce Berlina wobec wojny i stosunków z Rosją?
W Naddniestrzu doszło do kilku wybuchów. Ukraińcy twierdzą, że to prowokacja rosyjska. Czy Rosjanie rozwiną front w celu destabilizacji Mołdawii i Rumunii?
W Salwadorze tysiące członków gangów aresztowanych w akcji prowadzonej przez siły bezpieczeństwa. Czy brutalność władz jest dobrym sposobem ograniczenia brutalności gangsterów?
Elon Musk kupuje Twittera i zapowiada stworzenie platformy wolności dla ludzi o różnych poglądach. O jaką wolność chodzi?
Wyspy Salomona podpisują umowę o bezpieczeństwie z Chinami. Dlaczego ten fakt wywołuje poważne poruszenie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodu?
Opowiemy również o Arno, jednym z najbardziej znanych artystów belgijskich. Czy jest coś takiego jak belgijskość?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Kristina Sołowij – Nesie Galia wodu Udostępnij
- Anna Kwiatkowska przemianach w Niemczech Udostępnij
- Kamil Całus o wybuchach w Naddniestrzu Udostępnij
- Burla - Руський корабль Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o Arno Udostępnij
- Arno - Je veux vivre Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o znaczeniu Wysp Salomona Udostępnij
- Joanna Gocłowska Bolek o gangsterach w Salwadorze Udostępnij
- Jowita Michalska o zakupie Twittera przez Elona Muska Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Arno - Les filles du bord de mer Udostępnij
Występują

Anna Kwiatkowska
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Joanna Gocłowska-Bolek
Latynoamerykanistka, ekonomistka, pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych o krajach Globalnego Południa. Promotorka współpracy akademickiej uczelni polskich i latynoamerykańskich. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Uwielbia wędrówki po zatłoczonym São Paulo i po kolumbijskich lasach deszczowych. Miłośniczka prozy Gabriela Garcíi Márqueza i poezji Maria Benedettiego.

Jowita Michalska
Prezeska Digital University, organizacji zajmującej się rozwojem strategicznych kompetencji cyfrowych, która współpracuje z MIT, Harvard Business School, Stanford University, NYU Stern oraz wieloma prelegentami i profesorami z całego świata. Digital University zajmuje się edukacją w obszarze nowych technologii organizując: programy edukacyjne dla liderów zmiany, warsztaty, szkolenia i konferencje promując wymianę wiedzy o nowych technologiach na międzynarodową skalę.
Angażuje się też mocno w pracę filantropijną. Fundacja Digital University zajmuje się m.in. edukacją dzieci i dorosłych w trudnej sytuacji życiowej w obszarze nowych technologii organizując: programy edukacyjne, warsztaty i szkolenia z kompetencji cyfrowych, programowania, design thinking czy bezpieczeństwa w Internecie w skali ogólnopolskiej.
Jest w Polsce Ambasadorem Singularity University – najważniejszego amerykańskiego think-tanku edukacyjnego z Doliny Krzemowej, który kształci i inspiruje liderów do stosowania technologii, które stawiają czoła wielkim wyzwaniom ludzkości.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
