Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Amerykanie wybierają przedstawicieli do Kongresu, ale w tych wyborach chodzi też o przyszłość prezydentury Bidena. Czy Demokratom uda się utrzymać kontrolę nad obiema Izbami, a jak zmieni się amerykańska polityka, jeśli ją stracą? Dlaczego w przededniu wyborów wzrasta poziom agresji politycznej i co ma na myśli prezydent, gdy mówi, że demokracja w Ameryce jest zagrożona?
Rząd Etiopii i rebelianci z Tigraju podpisują umowę pokojową. Czy to koniec dwuletniej, brutalnej wojny, która sprowadziła głód i śmierć na miliony ludzi?
W Izraelu wielki powrót Bibiego. Benjamin Netanyahu wygrywa wybory, a jego koalicja będzie rządzić krajem.
Korea Północna wystrzeliwuje międzykontynentalną rakietę balistyczną. Już ponad 60 prób rakietowych wykonał w tym roku Pjongjang. Dlaczego?
Opowiemy również jak zbudować elektrownię atomową i co robić z odpadami radioaktywnymi.
Oraz co zrobić jak ktoś nosi niepolskie nazwisko.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Alemayehu Eshete - Telantena Zare Udostępnij
- Andrzej Kohut o wyborach w USA Udostępnij
- Jędrzej Czerep o umowie Etiopii z rebeliantami Udostępnij
- Asaf Avidan, MC SOLAR - Lost Horse Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o niepolskich nazwiskach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Inès Abdel Razek i Anshel Pfeffer o wygranej Bibiego w Izraelu Udostępnij
- Oskar Pietrewicz o próbach rakietowych Korei Północnej Udostępnij
- Tomasz Rożek o budowie elektrowni atomowych Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Aster Aweke - Teyim Udostępnij
Występują
Andrzej Kohut
Ekspert ds. międzynarodowych Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Szef działu „Polska na mapie” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Amerykanista. Autor podcastu „Po amerykańsku”. Współprowadzący KluboTygodnika Klubu Jagiellońskiego na YouTube.
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.
Oskar Pietrewicz
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. bezpieczeństwa w Azji Wschodniej, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Autor książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora